Kartki ręcznie robione: 5 powodów, dla których warto je tworzyć

5 powodów dla których warto tworzyć kartki diy

Nie od dziś wiadomo, że najcenniejszą rzeczą, którą możemy podarować drugiemu człowiekowi jest czas. W dobie zabiegania, kiedy nasze życie to jeden wielki pęd, rzadko mamy chwilę na to by znaleźć czas na wykonanie kartki ręcznie robionej. Zdecydowanie wolimy pójść do skepu i kupić tę gotową (optymistyczna wersja), napisać smsa z życzeniami (mniej optymistyczna wersja) lub też napisać komuś na Facebooku “Sto lat!” (dajcie żyć…). Tym wpisem pragnę pokazać Ci, że kartki ręcznie robione nie muszą być skomplikowane, a dodatkowo mogą sprawić wiele radości zarówno podczas ich tworzenia, jak i póżniej – osobie obdarowanej. Ponadto istnieje wiele korzyści z ich tworzenia i wręczania =)



KARTKA DIY – CO JEST POTRZEBNE

No dobrze, decyzja o chęci stworzenia kartki została podjęta. Co dalej?

Kolejnym krokiem jest zorientowanie się jakimi materiałami, które mogą Ci się przydać dysponujesz. Mogą to być wszelkiego rodzaju papiery, sznurki, długopisy i kredki, tasiemki, farby, tusze, guziki, wata, płatki kosmetyczne i wszystko, co da się przykleić do kartki i za mocno nie odstaje (dobrze byłoby aby kartka zmieściła się w kopercie). Jeśli przeszło Ci przez myśl, choćby chwilowo i bardzo szybko (oraz zaraz sobie poszło), że możesz tworzyć kartki co jakiś czas i sprawi Ci to radość, polecam umieszczenie tych wszystkich dodatków w jednym miejscu. Może być to szuflada, karton, pudełko, segregator – byle tylko wszelkie potrzebne dodatki znalazły się blisko siebie. Ułatwi Ci to pracę przy najstępnym Twoim projekcie.

Do wykonania kartki potrzebny jest sztywny papier – baza, na której będziemy działać. Może być to kartka bloku technicznego lub każda inna, która jest w miarę sztywna (gramatura min. 180 g/m2). Ja używam papieru do wydruków cyfrowych i laserowych z firmy Mondi o gramaturze 300 g/m2. Bardzo dobrze mi się tworzy na tym papierze, ponieważ jest gładki – wręcz satynowy, lecz nie jest to jedyny słuszny papier. Każda osoba, która tworzy dobiera papier metodą prób i błędów – dla każdego najlepszy papier może być zupełnie inny.
Masz już papier? Teraz po krótce jak się z nim obejść.
Zaginanie sztywnej kartki, aby było estetyczne, wymaga pewnej czynności, zwanej bigowaniem. Bigowanie jest to nic innego jak wykonanie wyżłobienia na linii przyszłego zgięcia papieru – szczególnie ważne przy zaginaniu papierów o wysokiej gramaturze. Bigowanie polega na osłabieniu papieru poprzez zerwanie włókien w jego strukturze, a co za tym idzie – pozwala na to by papier składał się w tym miejscu w sposób wygodny i estetyczny. Bigowanie wykonuje się na specjalnym narzędziu, zwanym tablicą do bigowania (na zdjęciu poniżej). Dla osób, które dopiero zaczynają tworzenie kartek domowymi sposobami, polecam do tego celu linijkę przyłożoną w miejscu przyszłego zgięcia oraz spinacz do papieru lub jakikolwiek inny, sztywny przedmiot (np. widelec, druga linijka).

Do pracy potrzebny jest też klej. Zdecydowana większość scraperek, czyli osób, które tworzą projekty scrapbookingowe zawodowo, poleca klej Magic. Ja również. Jest on bardzo dobrym wyborem z kilku względów: przede wszystkim jest bardzo mocny, po wyschnięciu staje się przezroczysty i praktycznie niewidoczny, a także należy to klejów przystępnych cenowo (1 sztuka kleju Magic w zależności od miejsca oraz liczby kupowanych sztuk wynosi od 2,00 zł do 3,90 zł). Jedyny minus, który nieco komplikuje sprawę to pękanie metalowej tubki, które zdarza się zdecydowanie za często. Ja w swoim życiu zużyłam spokojnie kilkadziesiąt Magiców. Tubek, które mi nie pękły było może 3 sztuki. Jak sobie z radzić z pękającą tubką kleju Magic? Jest na to kilka prostych sposobów, o których niebawem napiszę na blogu i zalinkuję –> TUTAJ <– =)

klej magic pęka co robić

Mając podstawowe materiały, możesz dać się ponieść wodzom fantazji! Jak stworzyć samodzielnie kartkę DIY z użyciem konkretnych materiałów już niebawem będziesz mogła przeczytać w poniższych wpisach (aktualnie pracuję nad treścią dla Ciebie):

– Jak stworzyć proste kartki DIY na Boże Narodzenie?
– Jak stworzyć kartkę DIY używając tuszu, własnych palców i długopisu? (już niebawem)
– Jak stworzyć kartkę DIY używając farb plakatowych i stempli z ziemniaków?  (już niebawem)
– Jak stworzyć kartkę DIY używając odbitych rączek dziecka?  (już niebawem)
– Jak stworzyć kartkę DIY ze zdjęciem na magnes?  (już niebawem)

A tymczasem zachęcam Ciebie do sedna tego artykułu, czyli do poznania powodów, dla których warto samodzielnie tworzyć i wręczać / wysyłać kartki DIY.

DLACZEGO WARTO TWORZYĆ KARTKI DIY?

Powód nr 1
Pokazujesz, że Ci zależy

Najważniejszy powód, który przekonuje mnie do tworzenia i wręczania lub wysyłania kartki DIY (wszystko zależy od tego jaka odległość dzieli nas od osoby, której chcemy kartkę przekazać) to pokazanie zaangażowania w relację z drugą osobą. Bardzo łatwo jest napisać komuś “Sto lat!”, a stworzyć samemu i wysłać kartkę – już nie. I oczywiście wysłane życzenia smsem lub poprzez Facebooka również wymagają odrobiny czasu (nie będę ukrywała, że do części osób też wysyłam życzenia elektronicznie), to włożona praca w wykonanie i przekazanie kartki na pewno zostanie doceniona =)

Powód nr 2
Ćwiczysz zdolności manualne

Istnieje wiele badań, które potwierdzają, iż prace manualne mają korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Dzięki wykonywaniu kartek, stymulujesz swój najważniejszy organ i pomagasz uniknąć zaburzeń pamięci. Dodatkowo tworząc manualnie, obniżasz poziom stresu i podwyższasz poziom hormonów “dobrego samopoczucia”, które odprężają i poprawiają zdrowie psychiczne Twojego organizmu. Jeśli chcesz poczytać więcej o pozytywnym wpływie prac manualnych na mózg, kliknij –> TUTAJ <–

Powód nr 3
Stymulujesz kreatywność

Tworząc coś samemu, nawej jeśli inspirujesz się pomysłami od innych, ćwiczysz swoją kreatywność. Kreatywność, jak każda inna umiejętność, może być rozwijana. Oczywiście istnieje wiele sposobów na jej ćwiczenie (pięknie pisze o nich Natalia z bloga Jest Rudo –> TUTAJ <–), natomiast tworząc kartki DIY – zastanawiając się czego użyć, jakie kolory ująć, co napisać, jaką kompozycję przyjąć – mamy tę korzyść tak jakby “w gratisie” =)

Powód nr 4
Spędzasz miło czas (także z najbliższymi)

Tworzenie kartek to świetna zabawa dla całej rodziny! Jednym z moich zamierzeń, gdy zakładałam tego bloga było (i oczywiście nadal jest!) pokazanie, że tworzenie kartek i różnych innych kreatywnych projektów z papieru jest ciekawą zabawą dla wszystkich domowników. Z pewnością jest to kusząca alternatywa dla oglądania telewizji lub surfowania po internecie. Tworząc razem uczymy się nawzajem swoich umiejętności, upodobań, a także współpracy.

Powód nr 5
Materialne wspomnienia

Przekazując komuś kartkę, oprócz życzenia wszystkiego co najlepsze, a także pokazania zaangażowania w budowanie relacji, wręczamy jeszcze coś. Jest to możliwość powrotu do pięknego wspomnienia za jakiś czas. Nie ukrywajmy – życzeń na osi czasu na Facebooku złożonych hurtowo od prawie wszystkich naszych znajomych, nie będziemy czytać za rok, za dwa lata czy za pięć lat. Natomiast do kartek, które otrzymaliśmy od bliskich najprawdopodobniej za jakiś czas powrócimy,  przywołując miłe chwile, jakie nam wtedy towarzyszyły.

PODSUMOWANIE

Oczywiście nie twierdzę, że tworzenie i wysyłanie kartek jest lekiem na całe zło. Nie jest to jedyna metoda na naukę kreatywności, ani też nie powoduje, że nasi bliscy będą nas kochać bez względu na wszystko. Istnieją inne metody spędzania razem czasu, a zdolności manualne można ćwiczyć w inny sposó, np. robiąc serwetkę na szydełku. Jednak pomimo wszystko zachęcam Cię do tego, by chociaż osobom najbliższym zrobić samemu i wręczyć kartki DIY, które pochodzą z głębi serca. Na pewno wywołasz uśmiech na ich twarzach.

Zachęcam Ciebie również do dołączenia do wydarzenia, którym chcę promować tworzenie i wysyłanie tradycyjnych kartek. Kliknij w poniższy bannerek i dołącz do wydarzenia! Pamiętaj też, by zachęcić do tego innych! =) Wspólnie możemy sprawić, że więcej osób zmobilizuje się do tworzenia i wysyłania kartek.


W 2018 roku wyślę kartkę Tumaczkofi scrapbooking kartki DIY

Specjalnie dla osób, które chcą nauczyć się scrapbookingu – dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem kartek, albumów oraz kreatywnych projektów z papieru lub też chcą zrobić swój pierwszy krok w tym kierunku, stworzyłam darmową grupę na Facebook’u.

Grupa „Scrapbooking – jak zacząć na serio” ma na celu wsparcie osób początkujących na początku ich drogi scrapbookingowej poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, pamiętając o tym, że każdy kiedyś zaczynał.

Zapraszam Ciebie do dołączenia do grupy! Kliknij w bannerek =)


A Ty, tworzysz samodzielnie kartki? Albo może nie tworzysz, ale dbasz szczególnie o bliskich i wysyłasz im kartki na najważniejsze okazje? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu do tego posta =)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *