Jak samemu stworzyć kartki świąteczne

Gdy zaczyna się grudzień, często otacza nas aura magii i niesamowitości – w końcu jest to miesiąc, w którym dzieją się cuda! Zwykle z nieba spadają błyszczące gwiazdki śniegu i dookoła jest jakoś tak inaczej niż zwykle. Okres przedświąteczny to też najlepszy czas na to, by oprócz podsumowania mijającego roku, pomyśleć o naszych bliskich – napisać do nich, zadzwonić lub też zaskoczyć ich małą niespodzianką. W tym artykulę pokażę Ci jak samemu możesz stworzyć proste i jednocześnie piękne kartki świąteczne będące cudownym uzupełnieniem prezentów świątecznych, które z pewnością ucieszą Twoich bliskich.

kartki świąteczne diy - kartki na Boże Narodzenie
kartki świąteczne diy - kartki na Boże Narodzenie
kartki świąteczne diy - kartki na Boże Narodzenie
kartki świąteczne diy - kartki eco na Boże Narodzenie

KARTKI? PO CO KOMU KARTKI?

Obecnie tradycja wysyłania kartek świątecznych przechodzi powoli do lamusa. Życzenia wysyła się smsami, na Facebooku, czasem w mailu, rzadziej – dzwoni, bo przecież co powiedzieć oprócz standardowego “Wesołych Świąt”! ? Poza tym tak jest zdecydowanie łatwiej i szybciej. Smsy często ograniczają się do przesyłania dalej otrzymanych (gotowych) tekstów życzeń i rymowanych wierszyków, a jednym ze szczytów “oszczędzania czasu” jest oznaczanie większości swoich znajomych przy wrzuconej na Facebooka choince czy bombce (o zgrozo!). Nie mam zamiaru krytykować takich działań (no może tylko to oznaczanie – dajcie żyć), wszak i mi się zdarza wysłać proste życzenia smsem dalej, w pośpiechu. Takie czasy – Świąt najczęściej nie przeżywa się w zadumie, lecz w pędzie. W tym roku jednak postanowiłam sobie, że przynajmniej dla kilku najbliższych mi osób wykonam i wręczę ręcznie wykonane kartki. Pomyślisz sobie może: “Tobie łatwiej, bo robisz kartki na co dzień”. W praktyce jednak jest to poniekąd przedłużenie mojej pracy, od której często marzę, by odpocząć…pomimo tego, że kocham to, co robię.

PAMIĄTKA NA LATA, KTÓRA WYWOŁA UŚMIECH NA TWARZY

W odróżnieniu od maila czy smsa, kartka – zwłaszcza ta wykonana własnoręcznie – może stać się cudowną pamiątką dla osób obdarowanych. W czasach kiedy większość interakcji odbywa się online, jest to wyraz szczególnego zaangażowania i dbałości o relacje. Pomyśl o tym. A teraz pomyśl komu w tym roku wyślesz kartkę. Jest jeszcze czas! Zapisz te osoby – pamiętaj, że nie musi ich być dużo. Zapisz tylko te szczególne. W tym miejscu podzielę się z Tobą moim przemyśleniem – co roku planowałam wysyłać kartki na święta i co roku nie byłam zadowolona z ich ostatecznej liczby, bo przecież chciałabym wysłać je tylu osobom! W poprzednim roku wysłałam kilkadziesiąt kartek. W tym będzie podobnie. Planuję dobrać osoby, na których mi zależy, a z ktorymi nie będę miała możliwości się spotkać w Święta. I to właśnie one otrzymają ode mnie karki. I obiecuję, że postaram się nie mieć wyrzutów sumienia, że nie wysłałam w tym roku ich więcej – bo przecież najchętniej wysłałabym ich każdemu! 😉

5 GŁÓWNYCH POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO WYSYŁAĆ KARTKI ŚWIĄTECZNE

Zanim pokażę Ci jak możesz prosto i w szybki sposób wykonać samemu kartkę świąteczną, mam dla Ciebie fragment “z przymrużeniem oka” =) Poniżej 5 najważniejszych według mnie powodów, dla których warto wysyłać kartki świąteczne.

1. Wywołujesz uśmiech na twarzach! O tym wspomniałam chwilę wcześniej – wręczając czy wysyłając kartkę powodujesz radośću drugiej osoby, zwłaszcza jeśli w ogóle nie spodziewa się takiego podarunku. A jeszcze bardziej – jeśli kartkę wykonasz sama!
2. Nie tak łatwo skasować kartkę! Zmieniasz telefon? A może nazwisko, a co za tym idzie – adres mailowy? Życzenia online nie są tak trwałe jak kartka, którą trzymasz w ręku. Mając 80 lat zapewne nie wyciągniesz wszystkich “smsów i maili” by powspominać kto o Tobie pamiętał przez te wszystkie lata =)
3. Do wysłania kartki nie potrzebujesz Wi-Fi! Nie musisz mieć połączenia z internetem aby wysłać kartkę świąteczną. Ba! Nie musisz mieć środków na koncie swojego telefonu, ani prądu by go podładować. Robisz kartkę, idziesz na pocztę i – gotowe! =)
4. Okazujesz szacuneczek! Wysyłając czy też wręczając kartkę okazujesz dużo większy szacunek, niż wysyłając smsa (i to jeszcze pewnie używając funkcji “wyślij do wielu”). “Chcesz mieć szacun na co dzień? Wyślij kartkę – będziesz godzien” 😀 😀 😀
5. Ćwiczysz kreatywność! Własnoręcznie zrobiona kartka wcale nie musi być przycięta gilotyną i oklejona w najwyższej jakości materiały scrapbookingowe. Możesz do tego celu użyć opakowania po herbacie i starej gazety. Im bardziej wymyślna forma kartki, tym lepiej dla Twojej kreatywności. I tym zabawniej dla osoby, która ją otrzyma =)

W tym miejscu chciałabym przekazać, że tegoroczne Święta mam zamiar spędzić z dala od telefonu, z dala od “obowiązku” odpisania wszystkim osobom “wierszykiem na wierszyk”, pilnując aby telefon nie przegrzał się od nadmiaru przychodzących i wychodzących wiadomości. Myślę o otoczeniu bardzo ciepło i w myślach odwzajemniam życzenia, jednak magiczny czas końcówki grudnia dedykuję mojej rodzinie i to im w tym czasie prgnę poświęcić najwięcej czasu <3

KARTKA ŚWIĄTECZNA – JAK ZROBIĆ?

Do rzeczy – poniżej przedstawiam Ci kilka pomysłów jak możesz szybko i w prosty sposób wykonać kartki świąteczne w domu.

Sposób nr 1 – mój faworyt!

Uwielbiam kartki, na których wyklejona jest choinka z pasków papieru. Możesz użyć w zasadzie wszystkiego, co masz pod ręką: kolorowych kartek, gazet, wycinanek a nawet opakowań po ciastkach. Albo taśmę washi =) Ja z racji tego, że mam bardzo dużo ścinek papierów po wykonywanych kartkach, wykorzystuję paski papierów scrapbookingowych. Napisz możesz wypisać własnoręcznie, odbić stempelkiem lub wydrukować i przyciąć go nożyczkami. Możesz też ne umieszczać napisu z przodu kartki – przecież w środku wypiszesz piękne życzenia =)

Tutaj spotkało mnie zaskoczenie – bardzo chciałam wykonać kartkę z kawałków gazety. Każdy w domu ma gazety – przynajmniej tak mi się wydawało. Na poszukiwania spędziłam dobre pół godziny i skończyło się tak, że… kreatywność wzięła górę =D I zrobiłam sobie coś, co do złudzenia przypomina gazetę 😉 Wiem, że to mało “eko” :/ ale mam nadzieję, że dzięki temu posłowi Twoje gazety pójdą w ruch i powstaną z nich piękne kartki!

Sposób nr 2 – TRÓJKĄTNE CHOINKI
Wytnij trójkąty i przyklej je na kartce papieru. Ot cała filozofia 😉 Do klejenia polecam całym sercem klej Magic – używam go od wielu lat i w zasadzie oprócz pękających od czasu do czasu tubek, nie mam się do czego przyczepić =) Możesz udekorować swoją kartkę kawałkiem sznureczka lub cekinkami / półperełkami – do kupienia w każdej pasmanterii, a czasem nawet w kiosku.

Guziczki bardzo pięknie udają bombki – wystarczy przykleić je w odpowiednie miejsca i dorysować im sznureczki, kokardki i co tylko zechcesz. Polecam najpierw narysować linie, a następnie przyklejać guziki – jeśli zrobisz na odwrót, trudno będzie dorysować kreski od linijki. Sprawdziłam to =D

Sposób nr 3 – Z UŻYCIEM GUZICZKÓW
Sposób nr 4 – RENIFERKI PEŁNE MIŁOŚCI
Ta kartka skradła moje serce! Bardzo prosto i nadwyraz szybko możesz wykonać kartkę poprzez odciśnięcie swoich palców na kształt reniferków. Wszystko co im będzie jeszcze potrzebne – dorysuj długopisem.
Sposób nr 5 – KARTKI Z RECYKLINGU
Wykorzystując zużyte opakowania po ciastkach, herbatach, różnego rodzaju ziarnach i innych produktach, które normalnie wyrzucisz, możesz stworzyć “zdrową” kartkę z życzeniami “Zdrowych Świąt” =)

Kartki, które Ci pokazałam są bardzo proste. Każdy może wykonać je sam w domu. Tak naprawdę w wykonywaniu kartek ogranicza nas tylko wyobraźnia!

kartki świąteczne diy - jak zrobić kartkę na święta

A Ty robisz lub robiłaś już własnoręcznie tworzone kartki? Jestem bardzo ciekawa. Daj mi znać w komentarzu. Pochwal się swoimi pracami! Kto wie ile osób zainspirujesz =)

Ściskam Cię mocno!

Ze scrapbookingowym pozdrowieniem,
E.J.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *