Scrapbooking – co na początek?

Obecnie branża scrapbookingowa bardzo szybko się rozwija i oferuje ogrom różnego rodzaju materiałów i narzędzi, które pomagają i ułatwiają. Część z nich jest super i mogę je z czystym sumieniem polecić, lecz przede wszystkim na początku ZACZNIJ Z MINIMALNYM ZAPLECZEM I ZOBACZ, CZY TO JEST W OGÓLE COŚ DLA CIEBIE. Nie musisz mieć dziesiątek narzędzi i setek papierów, by zacząć tworzyć scrapbookingowe projekty. 

Scrapbooking to technika rękodzielnicza, polegająca na tworzeniu albumów, kartek i różnorodnych form z papieru.

Początkową ideą scrapbookingu było ozdabianie wspomnień, tj. zdobienie zdjęć przy użyciu wszystkiego, co mamy pod ręką, np. wycinków z gazet, papierków po cukierkach, sznurków guziczków i tasiemek. Z czasem zaczęły powstawać dedykowane produkty do scrapbookingu i obecnie mamy dziesiątki, jeśli nie setki różnych marek i firm, produkujących różnorodne materiały i narzędzia, które prześcigają się w różnych produktach, zestawach i gadżetach. Można pogubić się w tym, co jest niezbędne na początek. W związku z tym, że osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze scrapbookingiem, jest naprawdę sporo i pytań o to, co jest potrzebne, aby zacząć, otrzymywałam ogrom, postanowiłam, że o tym napiszę, a nawet stworzę mały niezbędnik.


Przez długi czas unikałam doradzania w zakresie “najlepszych nożyczek”, “najlepszej taśmy”, czy “jaką drukarkę polecam”, bo wiem, że każdy jest inny i to, co podoba się mi, niekoniecznie może spodobać się komuś innemu. Z drugiej jednak strony, będąc wiele lat w branży, ucząc osoby początkujące i średniozaawansowane sztuki scrapbookingu na warsztatach, kursach i na wielu grupach pomyślałam, że właśnie kto, jak nie ja, ma tę wiedzę, aby pokierować początkujących w tych trudnych wyborach na start. A po zakupie podstawowych materiałów pojawiają się kolejne pytania: jak tworzyć kompozycję, jak dobierać kolory, skąd brać pomysły na prace i tak dalej, i tak dalej.

Postanowiłam dzielić się wiedzą i doświadczeniem na moim blogu – wpisy tworzę właśnie dla Ciebie! Bardzo mi miło, że tu jesteś. Zostaw mi, proszę, komentarz – informacja zwrotna od odbiorcy jest dla mnie bardzo ważna + jest dobrym motorem do dalszych działań 🙂



Scrapbooking – co kupić na start?

W tym wpisie zacznę od rzeczy totalnie niezbędnych na początek, gdy chce się wejść w scrapbooking. Zanim stworzymy dla siebie ogromny i cudowny, rodzinny album scrapbookingowy z mnóstwem cudownych elementów, polecam poćwiczyć na mniej wymagających formach, jakimi są kartki. Wiem, wiem, są osoby, które tworzenie kartek wyrzucają z worka “scrap”, ale ja uważam, że każdy może tworzyć to, co mu się podoba i ćwiczyć na tym, na czym ma ochotę, więc nie ma tutaj lepszych i gorszych scraperek i scraperów. Jedni wolą albumy, inni kartki, jeszcze inny layouty, albo w ogóle art journale. Dla każdego jest w branży miejsce. Dodam jeszcze, że jest pojęcie “cardmaking” i niektórzy lubią nazywać tak osoby tworzące głównie kartki – że nie są to scraperzy, tylko cardmakerzy. Eh. To tylko nazwy, warto je znać, warto o nich wiedzieć i fakt, że wykształcił się ogrom różnych form scrapbookingowych działa tylko na korzyść branży. Moim zdaniem scrap łączy wiele różnych metod i technik – tego się będę trzymać. Masz ochotę zacząć od albumu – jasne, że możesz! Według mnie łatwiej jest po prostu testować różne produkty i efekty na mniejszych formach, ale to nie oznacza, że tak koniecznie trzeba.

Niezbędny do wszelkich działań związanych z tworzeniem projektów z papieru jest dobry
1. KLEJ 
Ja w swojej pracy używam kleju introligatorskiego – najczęściej jest to klej magiczny (“Magik”). Osoby, które tworzą dużo, najczęściej zaopatrują się w klej pakowany 0,5 kg lub 1 kg i przelewają go sobie do plastikowych buteleczek, z których wygodniej jest korzystać. Natomiast jeśli zaczynasz, nie ma sensu kupować całego kilograma kleju – wyschnie, zepsuje się, zmarnuje. Klej magiczny będzie ok na start.

Jeśli mówimy o tworzeniu z papieru, to oczywiście potrzebujemy…
2. PAPIER
Rodzajów papierów jest mnóstwo, ale na początek warto rozróżnić papier bazowy (używany do bazy projektu) oraz papier scrapbookingowy, którym oklejamy bazę. Papier bazowy musi być odpowiednio sztywny, aby utrzymać cały projekt. Papier scrapbookingowy może być mniej sztywny i mieć mniejszą gramaturę. Czy można tworzyć bez papierów scrapbookingowych? Można. Ale po co ? 😛
A tak na serio, to warto sprawdzić jak zachowują się różne papiery i z którymi pracuje Ci się najlepiej.

3. NOŻYCZKI olaboga 🙂 Tutaj mogłabym napisać osobny wpis blogowy tylko w temacie nożyczek, jednak na początek polecam małe nożyczki precyzyjne, dzięki którym przetniesz papier i jednocześnie będziesz w stanie wyciąć elementy graficzne z arkuszy papierów lub grafik. Ja wychowałam się na nożyczkach z firmy dpCraft i uważam, że są całkiem spoko. Jeśli masz blisko sklep Action lub Tedi, możesz zakupić precyzyjne nożyczki tam. Moje ulubione nożyczki, to nożyce do ziół z IKEA (czerwone) jednak tutaj można się naciąć (he he) ponieważ w różnych latach IKEA wypuszczała różne kolory i wzory nożyc, więc kupując obecnie, nie mam pojęcia czy będa ok.

4. DYSTANSE – czasem nazywane separatorkami, albo piankami – zwykle są to taśmy piankowe (taśmy 3D), ale można też używać kartonu lub beermaty. Dystanse nadają projektu głębi i sprawiają, że elementy wydają się trójwymiarowe. Te same elementy przyklejone na klej lub na dystanse, stworzą zupełnie dwie różne prace. Oczywiście użycie dystansów zależy od ubogacenia projektu, ponieważ są piękne projekty z wykorzystaniem tekturek, grafik i wcale nie musi być tam klejenia na dystans, jednak rozpoczynając swoja przygodę ze scrapem i klejąc wszystko jedynie na klej, będzie widać, że to zupełnie nie to, o co chodziło. Także mocno i szczerze polecam dystanse.
P.S. Robiąc zakupy w moim sklepiku, dopisując w uwagach do zamówienia, że mam dołożyć ścinek z beermaty, dorzucam zawsze trochę materiału, który zostaje mi po produkcji tekturek, który to materiał świetnie radzi sobie jako dystans.



5. PENSETA, PĘSETA, PINCETA – ile ludzi, tyle wersji – ja mówię “pęseta” 🙂 Niedoceniane narzędzie, które kosztuje kilka złotych, a bardzo ułatwia wszelkie prace. Pozwala na chwycenie i precyzyjne przyklejenie małych elementów, ale także umieszczenie sznurka, czy gazy pod jakimś elementem, przewlekanie sznureczków przez oczka, wiązanie / rozwiązywanie kokardek i ułatwia sprawdzenie, czy dany element dobrze byłoby przykleić w tym konkretnym miejscu. Ja używam pęsety do rzęs, prostej i taką polecam – jest najbardziej uniwersalna.

6. GAZA – materiał z apteki, który służy zarówno do taniego wzbogacania projektów, jak i dla niektórych może być elementem odzieży (patrz zdjęcie poniżej). A na serio, to jest to cudowny materiał, który biały – rozjaśnia i zmiękcza projekt, dodaje zwiewności, a można go także barwić na wiele różnych sposobów.


Spódniczka z gazy – założyłam ją na jeden ze zlotów scrapbookingowych. A później na jeszcze jeden 🙂
Pakowanie zamówień i tutaj – jednej z artemisyjnych pak nowości (pakiet arkuszy grafik i tekturek, pakowanych zbiorczo, 50% taniej
Spakowane zamówienia

7. ARKUSZE GRAFIK DO WYCINANIA – odkąd pamiętam, tworzyłam prace personalizowane, w różnorodnej tematyce i najczęściej miałam problem z tym, aby znaleźć odpowiednie dodatki scrapbookingowe. Piłka nożna, nurkowanie,wyjazd w góry – nie zawsze udało się zrobić “coś z niczego” tak, aby praca wyglądała zadowalająco. Z pomocą ruszają arkusze grafik do wycinania, których jestem też jedną z wiodących producentek! Staram się wdrażać arkusze uniwersalne, ale także takie na konkretne zapotrzebowanie i posiadam też cudowną wiedzę o tym, jakie arkusze najczęściej są wykorzystywane (best sellery) =)

Temat wycinania grafik to również temat na osobny wpis, lecz dodam jedynie krótko: NIE BÓJ SIĘ WYCINAĆ! Kiedyś ja zostałam odważona, a dziś ja odważam innych. Wycinanie, oprócz tego, że niesamowicie relaksuje i odpręża, jest super, ponieważ możesz mieć w szybki sposób to, czego potrzebujesz do swojego projektu.

Jeśli posiadasz drukarkę, możesz zakupić ARKUSZE I NAPISY DIGITAL – do samodzielnego wydruku. Wtedy płacisz raz, za projekt arkusza, a drukujesz ile razy chcesz. Jeśli wolisz kupić gotowe arkusze, to oczywiście zapraszam Cię do miejsca, w którym znajdziesz ich najwięcej: ARTEMISYJNE ARKUSZE GRAFIK.



8.DODATKI – mogą to być tekturki, stemple i tusze, sznurki, guziki, perełki, kryształki, enamel dotsy, farbki, wstążki, koronki, pompony, kamyczki, zawieszki, klamerki, kwiatuszki, druciki, szpatułki, naklejki, ruchome oczka, wyciski z masy, gałązki z lasu, mech, chrobotek, futerka i w zasadzie mogłabym wymieniać jeszcze długo. Wykorzystać można wszystko – ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Ja często testuję zupełnie inne i dziwne produkty, w ogóle nie związane z naszą branżą (jak np. barwniki spożywcze – są super do barwienia teł) i nieźle się przy tym bawię 🙂

Chcesz się też pobawić? A może masz kogoś, kto jest kreatywny i kto mógłby wejść w świat scrapbookingu? Poleć mu / jej ten artykuł. Pokaż możliwości, jakie daje scrapbooking – jest to nie tylko sposób na kreatywne spędzanie czasu, ale też może być świetnym sposobem na autoterapię poprzez sztukę, a nawet czasami dodatkowym źródłem dochodu (coraz więcej jest osób, które tworzą i sprzedają kartki i zaproszenia ręcznie robione).

Jeśli masz ochotę zacząć swoja przygodę ze scrapbookingiem, albo znasz kogoś, kto o tym marzy, być może zainteresuje Cię ten produkt:


Zestaw do scrapbookingu – starter pack. Zestaw dla osoby początkującej + wprowadzenie do scrapbookingu (cykl filmów + warsztat).

Idealny pomysł na prezent dla osoby zupełnie początkującej lub chcącej wejść w świat scrapbookingu.

Zestaw odpowiedni zarówno dla osoby dorosłej, jak i dla dzieci powyżej 8 lat.

Zestaw zawiera:

  • papiery do scrapbookingu,

  • papiery białe 250g do wykorzystania jako tła (w tym do tworzeni własnego tła),

  • 5x baza do kartki + 5 x koperta,

  • klej Magic w tubce plastikowej + klej Magic w tubce metalowej (aby zobaczyć który będzie wygodniejsz),

  • 2x taśma piankowa (dystans): grubość 1,5 mm i grubość 3 mm,

  • 4 arkusze grafik do wycinania + 1 arkusz napisów,

  • nożyczki precyzyjne,

  • pęseta do precyzyjnego aplikowania elementów,

  • 7x tekturki, w tym shaker,

  • mikrokulki srebrne do shaker’a,

  • arkusz folii transparentnej do shaker’a oraz do tworzenia własnego tła,

  • enamel dotsy,

  • kryształki samoprzylepne,

  • sznurek kraft,

  • drewniane guziczki (kolor pastelowy),

  • gaza,

  • szpatułka do kartki w formie loda,

  • listwa kartonowa, ozdobna,

  • barwnik vintage 🙂

Oprócz zestawu, kupując ten produkt, otrzymujesz dostęp do cyklu filmów (dostępne 29.12.2023 r.) wprowadzających do scrapbookingu + pokazujących możliwości tego zestawu – dostęp do warsztatu, podczas którego stworzysz 5 kartek o różnej tematyce. Dodatkowo jako producent tekturek i grafik, dokładam paczkę gratisów – niespodziankę!

Nie ma na polskim rynku lepszego produktu NA START.

Promocja zestawu obowiązuje w dniach 19-20.12.2023 r. Liczba zestawów jest ograniczona – jeśli interesuje Cię ten produkt, dokonaj zakupu lub napisz: kontakt@eunikajedynak.pl

ZAPRASZAM!

W razie jakichkolwiek pytań, prosze śmiało pisać: kontakt@eunikajedynak.pl

A co z maszynką na wykrojniki? Co z dziurkaczami? Oczywiście jeśli ktoś ma spory budżet i ochotę – można. Polecam uwadze dziurkacz zaokrąglający rogi i być może 2-3 podstawowe kształty. Nie polecam maszynki od początku, ponieważ po pierwsze: jest to spory wydatek, a wykrojniki do maszynki z czasem wielokrotnie przewyższą jej koszt, a po drugie – nie jest ona potrzebna, aby doskonalić technikę. Jest to fajny gadżet, ale u mnie po kilku latach zszedł na dalszy plan do tego stopnia, że używam jej raz na miesiąc (w porywach). A wykrojników mam całkiem sporo! Także na początek – podstawy i niski budżet, a później – kto wie w jaką stronę poniesie Cię miłość do scrapbookingu.

Ściskam,
Eunika Jedynak,
właścicielka marki Artemisja

4 komentarze

  • Ekstra ☺️. Niby już sporo wiem, a tu jeszcze kilka smaczków na temat scrapbookingowego świata ☺️. Dziękuję, że chcesz i tak bardzo dzielisz się swoją wiedzą ❤️. Już czekam na kolejny odcinek , to i ten zapowiadany podcast 😉

    Reply
  • super wiedza w pigułce nie tylko dla początkujących ale, w dobie przeogromnego dostępu do różnorodnych materiałów i maszyn do robienia praktycznie wszystkiego można się w tym świecie pogubić nawet, “najstarszych” rękodzielników.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *